
Dr. Plósz Béla tevékenysége
A vélhetően bajor eredetű Plósz család még a XVIII. század legelején vándorolt be Magyarországra. A família őseként számon tartott Plósz pék volt, leszármazottai azonban tudós emberekké váltak. Plósz Lajos például orvos lett, Kossuth Lajos háziorvosa.
Fiai: Plósz Pál biokémikus, Plósz Sándor jogtudós és legkisebb fia volt Plósz Béla, a dánosi birtokot megvásárló állatorvos.
Állatorvos, bölcsészdoktor, a M. kir. Állatorvosi Főiskola nyilvános rendes
tanára, a sebészeti klinika vezetője a szülészet tantárgy, szemészet, patkolástan és a törvényszéki állatorvostan előadója .
Részt vett a főiskola egyetemi rangra emeléséért folytatott munkában.
Hivatásszeretetét mi sem jellemzi jobban, mint hogy az Állatorvos-tudományi Egyetemről nyugalomba vonulva, az 1920-as évek elején vállalta el az állami ménesek főigazgatói posztját. Az ő szakértelmének volt köszönhető, hogy a két világháború között rendkívüli mértékben megjavult a magyar lóállomány. Egyiptomi, belga, svéd, holland kitüntetések tulajdonosa. Csak 1938-ban, hetvenöt éves korában vonult végleg vissza.
Ezt követően dánosi birtokán és budapesti otthonában lakott családjával.
Az albertirsai vasútállomáson ült fel a budapesti vonatra. Az állomáson várta kocsija.
Felesége De Chantal Lucy, fiaik: Endre és Lajos.
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett:
Dánszentmiklóson lévő földbirtokosok egyike. Élete, munkássága, része Dánszentmiklós történetének. A kastély körüli majorság lakóinak leszármazottjai a település mai lakói.
A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)
Horváth Ferencné: Dánszentmiklós története az Árpád-kortól napjainkig
Dr. Plósz Béla emlékszobája a Plósz kastélyban